پژوهشکده پردازش داده

موضوع ثبت ، پردازش و تحلیل علائم زیستی (مانند صوت ، تصویر و علائم مرتبط با فعالیت های فیزیولوژیکی انسان) یکی از زمینه های بسیار گسترده و مطرح در بین شاخه های مختلف پردازش علائم است . تشکیل این پژوهشکده ، گام اول در جهت ایجاد بستر مناسب جهت فعالیت در این زمینه و تعریف و اجرای پروژه های کاربردی مناسب در این راستا بوده است . با توجه به جوانب مختلف تحقیقات مطرح در این زمینه ، هدف نهایی از ایجاد این پژوهشکده ، تشکیل گروه های کارآمد و هماهنگ از متخصصان گرایش های مختلف مرتبط با این مساله بوده است که توانایی لازم برای توسعه ، گسترش و بومی سازی علوم و فناوری پردازش علائم زیستی در داخل کشور را داشته باشد.

توانمندی های پژوهشکده

  •  برگزاری دوره های آموزشی و تخصصی
  •  برآورد نيازمندي‌ها، تعريف، امكان‌سنجي و اجراي پروژه‌ها در زمينه‌هاي مرتبط با پردازش صوت و گفتار، پردازش تصویر و پردازش علائم حیاتی
  •  ارائه مشاوره‌هاي علمي، پژوهشي و تخصصي در زمينه‌هاي مرتبط با پردازش صوت و گفتار، پردازش تصویر و پردازش علائم حیاتی
  •  تولید نرم افزارهای کاملاً عملیاتی در زمینه پردازش صوت و گفتار، پردازش تصویر و پردازش علائم حیاتی

این گروه یکی از باسابقه ترین گروه های تحقیقاتی در کشور است. توسعه، گسترش و بومی سازی فناوری پردازش صوت، گفتار و زبان طبیعی در داخل کشور از اهداف کلان این گروه پژوهشی می باشد. در این راستا، برآورد‍‍ نیازمندیها، ارائه طرح ها، تعریف و اجرای پروژه ها، ارائه خدمات مشاوره ای و آموزشی در زمینه های مختلف فناوری مذکور، جهت نیل به اهداف کلان، عمده ترین فعالیت ها و اهداف این گروه را تشکیل می دهند.

توسعه، گسترش و بومی­ سازی علوم و فناوری­ های پردازش تصویر در داخل کشور از اهداف کلان این گروه تحقیقاتی می­ باشد. تلاش ما در فراهم نمودن زمینه­ ی مناسب برای پیش برد فعالیت­ های پژوهشی در زمینه پردازش تصویر و ویدئو به منظور ارتقای سطح علمی و کمک به تلفیق علم و عمل در این حوزه است. در این راستا، برآورد نیازمندی­ ها، ارائه طرح ­ها، تعریف و اجرای پروژه ­ها در زمینه­ های مختلف علوم و فناوری­ های مذکور، جهت نیل به اهداف کلان، عمده­ ترین فعالیت­ ها و اهداف جزئی این گروه تحقیقی را تشکیل می دهند. این گروه تلاش دارد تا پاسخ­گوی حداقل نیازهای حال و آینده­ی کشور در زمینه­ های علوم و فناوری های پردازش تصویر باشد.

مبحث ثبت، پردازش و تحليل علائم زيستي (به‌خصوص علائم مرتبط با فعّاليت‌هاي فيزيولوژيکي انسان) يکي از زمينه‌هاي بسيار گسترده و مطرح در بين شاخه‌هاي مختلف پردازش علائم است. تشکيل گروه پژوهشی پردازش علائم حياتی در پژوهشکدۀ پردازش هوشمند علائم، گام اوّل در جهت ايجاد بستر مناسب جهت فعّاليت پژوهشکده در اين زمينه و تعريف و اجراي پروژه‌هاي کاربردي مناسب در اين راستا بوده است. با توجّه به جوانب مختلف تحقيقات مطرح در اين زمينه، هدف نهايي از ايجاد اين گروه، تشکيل يک گروه کارآمد و هماهنگ از متخصصان گرايش‌هاي مختلف مرتبط با مسئله (شاخه‌هاي مختلف علوم پزشکي، مهندسي پزشکي، مهندسي برق، طراحي سخت‌افزار، طراحي نرم‌افزار و برخي شاخه‌هاي علوم‌انساني، مانند روان­شناسي و ... ) بوده است که توانايي لازم براي تعريف و اجراي پروژه‌هاي مختلف مرتبط با علائم حیاتی را داشته باشد.

محصولات

اخبار علمی و پژوهشی

دانشمندان به زودی می‌توانند با استفاده از قوی‌ترین منبع تابش گامای جهان، درک بهتری از ریشه‌های عنصری اکسیژن بدست بیاورند. این سیستم قرار است در تاسیسات تحقیقات فیزیک هسته‌ای ELI در رومانی اجرایی شود.
اولین جشنواره پژوهشی مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) برگزار شد.